Autor Wiadomość
adamu
PostWysłany: Pią 0:57, 19 Lut 2010    Temat postu: A może masaż?

A może masaż?



Masaż dawno temu był częścią kultu religijnego i wykonywany był podczas obrzędów. Dziś już wiadomo, że działa terapeutycznie i jest formą odpoczynku i relaksu dla ciała.
Coraz więcej ludzi docenia i korzysta z dobrodziejstw jakie mogą dać ręce doświadczonego masażysty. Poprawia im się samopoczucie, redukuje stres, wzrasta wigor życiowy. Niektórym jeszcze się wydaje, iż masaż jest tylko dla chorych i obolałych. Niektórzy niestety kojarzą masaż z jakąś erotyczną formą dotyku. Otóż oświadczam, że większość profesjonalnych pracowników salonów SPA czy gabinetów masażu nie po to się szkoliło żeby świadczyć usługi erotyczne! Takie usługi oferują domy publiczne. Dla innych rarytas ten może być za drogi. Ceny wahają się od 25 zł do 400 zł w zależności od rodzaju masażu. Cóż, czasami warto zainwestować w dobro swojego ciała i ducha, by zaczerpnąć witalnej energii życiowej. Można znaleźć tanie gabinety albo zamówić masażystę ze stołem na prywatną sesję do domu (ale tu ostrożnie!).


Współczesna medycyna przypisuje masażowi wielostronne działanie na skórę, układ krwionośny, nerwowy, hormonalny i mięśniowy oraz na psychikę. Oto przykłady oddziaływania masażu :
- usuwa złuszczony naskórek i wydzieliny gruczołów skóry
- powoduje przekrwienie skóry
- poprawia elastyczność, sprężystość i jędrność skóry
- rozluźnia ściśnięte tkanki
- poprawia krążenie krwi i chłonki (limfy)
- umożliwia pozbycie się odpadowych produktów przemiany materii
- poprawia odżywienie i dotlenienie tkanek
- rozszerza naczynia włosowate
- obniża napięcie mięśniowe i nerwowe
- przyspiesza procesy regeneracji
- polepsza funkcje dróg nerwowych
- powoduje wydzielanie endorfin i serotoniny („hormony szczęścia”)
- łagodzi i hamuje ból
- wpływa pozytywnie na układ limbiczny
- poprawia odporność organizmu
Znane jest wiele rodzajów masaży, od klasycznego przez lecznicze do masaży holistycznych (odnoszących się do równowagi ducha z ciałem) często wywodzących się z medycyny Dalekiego Wschodu. Czasami wykorzystywane są nie tylko same dłonie, ale np. gorące kamienie, stemple, bańki itp. Ważny jest używany płyn poślizgowy. Często stosuje się oliwki na bazie ropopochodnych olejów mineralnych (np. parafina). Nie mają one jednak żadnych właściwości odżywczych i mogą zatykać pory. Dobrze jest się zainteresować czym nas masują. Polecam naturalne, nierafinowane, zimnotłoczone oleje roślinne(np. olej z jojoba, słodkich migdałów , winogron). Bogate są w witaminy( szczególnie w „witaminy młodości”- wit. A i E) ,makro i mikroelementy jak i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), które przenikną przez naszą półprzepuszczalną cerę.
Może poniższy opis niektórych masażypomoże wam się zdecydować.
Masaż klasyczny
Wchodzi w zakres zabiegów fizjoterapeutycznych. Jest to zespół technik masażu stosowanych w odpowiedniej kolejności(głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie), które powodują wystąpienie odczynu w tkankach i narządach. Ułatwia wymianę tkankową, poprawia krążenie krwi, przepływ limfy, pracę serca, otwiera dodatkowe naczynia włosowate, zmienia tętnicze ciśnienie krwi, wzmaga działanie histaminy i regenerację mięśni po wysiłku fizycznym.

Masaż relaksacyjny
Specyficzne połączenie masażu klasycznego i energetycznego, stanowiące podstawę masażu intuicyjnego dostosowanego do indywidualnych odczuć pacjenta. Celem masażu jest pełna relaksacja, rozładowanie stresów, wyciszenie jak i rozluźnienie mięśni, poprawa krążenia, wzrost poziomu hemoglobiny, poprawa przepływu limfy, rozciągniecie tkanki łącznej stawów.
Masaż sportowy
Masaż klasyczny, którego celem jest zapobieganie objawom patologicznym, które mogą powstać w wyniku dużych przeciążeń występującym w sporcie wyczynowym. Spełnia następujące funkcję: rozgrzewającą ( przygotowanie do treningu czy zawodów ), regeneracyjną przyspieszenie powrotu organizmu po dużym wysiłku do stanu prawidłowego) i leczniczą (wspomaganie leczenia urazów).
Masaż kontralateralny
Masaż leczniczy wykonywany na odpowiedniej części kończyny zdrowej w stosunku do części kończyny chorej. Przeprowadzany w przypadku np. stanu zapalnego, ran, opatrunków gipsowych itp. Oddziaływanie masażem na zdrową kończynę aktywizuje przepływ krwi i bodźców nerwowych, za pośrednictwem skrzyżowań naczynioruchowych odruchów fizjologicznych, na stronie przeciwnej w ok. 30%.
Masaż izometryczny
Masaż leczniczy wykonywany przy zanikach mięśniowych służący odbudowie masy i siły mięśniowej bez obciążania organizmu ćwiczeniami fizycznymi. Przeprowadzany jest on na mięśniach będących w stanie napięcia.
Masaż limfatyczny
Drenaż limfatyczny polega na zastosowaniu określonych technik, w formie przepychającej w celu usprawnienia przepływu limfy. Przeciwdziała lub likwiduje obrzęki, przyspiesza usunięcie z organizmu przemiany materii.
Masaż Lomi Lomi
Ten hawajski masaż to nie tylko praca z ciałem mająca na celu rozluźnienie mięśni, poprawienie przemiany materii, pobudzenie przepływu limfy i krwi, uelastycznienie stawów, czy też zmiękczenie stwardniałej tkani. Lomi Lomi Nui to także praca z psychiką, emocjami i duchem mająca na celu odblokowanie stłumionych emocji, przepływu energii emocjonalnej, przywrócenie spokoju wewnętrznego, nadanie gotowośći do podjęcia nowych działań.
Podczas masażu osiąga się równowagę pomiędzy ciałem, duchem i umysłem.
Masaż wykonuje się przedramionami wykonując taneczne ruchy w rytm muzyki hawajskiej, co zapewnia wyjątkowe doznania.
Masaż gorącymi kamieniami
Filozofia, z której wzięła początek kamienna terapia zakłada jedność ciała i ducha oraz opiera się na teorii przepływu energii przez organizm. Masaż ten łączy w sobie oddziaływania zarówno akupresury (usprawnienie przepływu energii przez meridiany), termoterapii (terapeutyczne działanie ciepła i zimna), drenażu (udrożnienie naczyń limfatycznch) i aromaterapii (terapeutyczne działanie naturalnych olejków eterycznych). Wykorzystuje się tu kamienie bazaltowe Bazalt cechuje dobry współczynnik magazynowania ciepła dlatego masaż takim rozgrzanym do 50oC kamieniem, skutecznie pobudza krążenie krwi i rozluźnia mięśnie.
Masaż aromaterapeutyczny
Masaż całego ciała lub miejscowy. Wykorzystuje się tu olejki eteryczne rozpuszczone w naturalnych olejach roślinnych. W zależności od celu zabiegu wybiera się olejek o odpowiednich właściwościach terapeutycznych i walorach zapachowych.
Jest jeszcze wiele innych technik uzdrawiania ciała i ducha. Żeby jednak w pełni skorzystaćz zabiegu, lepiej wybrać się do zaufanego terapeuty i w ciszy delektować się jego/jej uzdrawiającym dotykiem i nie myśleć o niczym innym.
Masaż ma na pewno dobroczynny wpływ na organizm, jednak są też przeciwwskazania. Nie jest wskazany przy gorączce, infekcjach, stanach zapalnych i alergicznych skóry, zapaleniach węzłów chłonnych, zakrzepach, zapaleniach żył, miażdżycy, chorobach serca, nowotworach, owrzodzeniach, stwardnieniu rozsianym, hemofilii, tętniakach.
Jeżeli nie ma przeciwwskazań ani nawet wskazań to i tak warto wykorzystać wolny czas na taką zdrowotną rekreację.


Ewa Eliza Chrzanowska
Hotel SPA Rigga

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group